ARCHIVES

Молитва за мир во Украина

Утре недела (11 септември 2022) Молитва за мир во Украина! Да се смилува Бог и да престанат страдањата на невиниот украински народ.

September 10, 2022 in Новости

Comments are disabled for this post

Прославен патрониот празник Свети Пророк Илија во Радово

Патрониот празник во парохијата „Свети Пророк Илија“ во Радово, започна со всеноќно бдеење кое го предводеше о. д-р Зоран И. Стојанов, парох и декан, заедно со неговите соработници: о. Трајче Ташев и о. Илија Стојанов, на тоа му претходеше подготовка и света исповед за сите верници кои живеат постојано во Радово и оние што преку […]

August 2, 2022 in Новости

Comments are disabled for this post

Несекојдневен настан во Паљурци: Црквата на Чуката обвиена во силна светлина

Во недела 10 јули 2022 година, за време на Молебенот кој го предводеше Н.В.П. монс. Киро Стојанов во Паљурци, од местото каде што ќе се гради црквата „Свети Павле“ можеше да се види несекојдневен настан. Според очевидци од почетокот на Молебенот па сѐ до крајот на молитвата можеше да се види како црквата „Пресвета Богородица […]

July 10, 2022 in Новости

Comments are disabled for this post

Прва Света Причест – на празникот на Пресветата Евхаристија во парохијата Свети пророк Илија во Радово

Бискупот Стојанов, по повод празникот на Пресветата Евхаристија и Првата Света Причест во парохијата „Свети Пророк Илија“ – Радово, ја предводеше светата Архиерејска литургија во сослужение со парохот и декан о. д-р Зоран И. Стојанов и парохиските викари о. Трајче Ташев и о. Илија Стојанов. На светата Литургија присуствуваше и провинцијалната настојателка на Сестрите Евхаристинки, […]

June 26, 2022 in Новости

Comments are disabled for this post

Заедничко агапе во Радово

На празникот Пресвета Троица, понеделник 13 јуни 2022 година, во парохијата „Свети Пророк Илија“ во Радово, традиционално како и годините претходно, се подготви и се подели на верниците благословено заедничко агапе. Агапето го подготвуваат црковните одборници заедно со верниците кои доаѓаат да помогнат во таа обилна работа (за здравје) при спремањето јадење за цела парохија. […]

June 13, 2022 in Новости

Comments are disabled for this post

Промовирана монографијата „Историска посета на Светиот Отец – прво македонско добредојде за папата Франциск

Во малата сала на Македонската Филхармонија во четврток 5 мај 2022 година, во пресрет на третата годишнина од посетата на папата Фрањо на Македонија се одржа промоција на монографијата за посетата на папата Фрањо во Скопје насловена „Историска посета на Светиот Отец – прво македонско добредојде за папата Франциск” и Зборникот на трудови „Католичката црква […]

May 6, 2022 in Новости

Comments are disabled for this post

Епископот Стојанов на вториот ден од Христовото воскресение служеше во парохијата „Свeти Пророк Илија“ во Радово

На Вториот ден од Христовото воскресение Н.В.П. монс. Стојанов служеше во Радово во сослужение со парохот и декан, протоереј ставрофор о. д-р Зоран Стојанов, парохиските викари о. Трајче Ташев и о. Илија Стојанов во присуство на чесните сестри Евхаристинки и мноштво верници кои ја исполнија Црквата до последно место. Епископот Стојанов во својата пригодна проповед […]

April 27, 2022 in Новости

Comments are disabled for this post

Велигденска честитка на бискупот Стојанов

Драги браќа и сестри! Со одлука на папата Фрањо, минатата година на празникот Свети Јосиф, на 19 март 2021 година, започна годината посветена на семејството „Amoris letitia“ која ќе трае до 26 јуни оваа година. Папата сака да нѐ поттикне дека во нашата пасторална посветеност секогаш го ставаме семејството во центарот на вниманието на Црквата […]

April 20, 2022 in Новости

Comments are disabled for this post

Деканска посета во Радово

Со света Литургија и посета на парохијата „Свети пророк Илија“ во Радово на празникот Благовештение, 7 април 2022 година завршија деканските посети во Струмичко – скопската епархија. На светата Литургија во Радово, покрај парохот и декан о. д-р Зоран И. Стојанов, сослужуваше епархискиот економ и канцелар, о. Марјан Ристов и парохискиот викар о. Трајче Ташев. […]

April 7, 2022 in Новости

Comments are disabled for this post

Бискупот Стојанов посветувањето ќе го изврши од базиликата Свети Петар во Рим во заедништво со папата Фрањо

Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. Киро Стојанов се придружува на повикот на папата Фрањо, на молитвата за посветување на човештвото, посебно Русија и Украина и ги повикува парохиите, монашките заедници, црковни движења и целиот Божји народ во Македонија, на 25 март 2022 година, по можност во 18,30 часот, да земат молитвено учество […]

March 24, 2022 in Новости

Comments are disabled for this post

close window

Service Times & Directions

Weekend Masses in English

Saturday Morning: 8:00 am

Saturday Vigil: 4:30 pm

Sunday: 7:30 am, 9:00 am, 10:45 am,
12:30 pm, 5:30 pm

Weekend Masses In Español

Saturday Vigil: 6:15pm

Sunday: 9:00am, 7:15pm

Weekday Morning Masses

Monday, Tuesday, Thursday & Friday: 8:30 am

map
6654 Main Street
Wonderland, AK 45202
(513) 555-7856