ARCHIVES

Промовирана монографијата „Историска посета на Светиот Отец – прво македонско добредојде за папата Франциск

Во малата сала на Македонската Филхармонија во четврток 5 мај 2022 година, во пресрет на третата годишнина од посетата на папата Фрањо на Македонија се одржа промоција на монографијата за посетата на папата Фрањо во Скопје насловена „Историска посета на Светиот Отец – прво македонско добредојде за папата Франциск” и Зборникот на трудови „Католичката црква […]

May 6, 2022 in Новости

Comments are disabled for this post

Епископот Стојанов на вториот ден од Христовото воскресение служеше во парохијата „Свeти Пророк Илија“ во Радово

На Вториот ден од Христовото воскресение Н.В.П. монс. Стојанов служеше во Радово во сослужение со парохот и декан, протоереј ставрофор о. д-р Зоран Стојанов, парохиските викари о. Трајче Ташев и о. Илија Стојанов во присуство на чесните сестри Евхаристинки и мноштво верници кои ја исполнија Црквата до последно место. Епископот Стојанов во својата пригодна проповед […]

April 27, 2022 in Новости

Comments are disabled for this post

Велигденска честитка на бискупот Стојанов

Драги браќа и сестри! Со одлука на папата Фрањо, минатата година на празникот Свети Јосиф, на 19 март 2021 година, започна годината посветена на семејството „Amoris letitia“ која ќе трае до 26 јуни оваа година. Папата сака да нѐ поттикне дека во нашата пасторална посветеност секогаш го ставаме семејството во центарот на вниманието на Црквата […]

April 20, 2022 in Новости

Comments are disabled for this post

Деканска посета во Радово

Со света Литургија и посета на парохијата „Свети пророк Илија“ во Радово на празникот Благовештение, 7 април 2022 година завршија деканските посети во Струмичко – скопската епархија. На светата Литургија во Радово, покрај парохот и декан о. д-р Зоран И. Стојанов, сослужуваше епархискиот економ и канцелар, о. Марјан Ристов и парохискиот викар о. Трајче Ташев. […]

April 7, 2022 in Новости

Comments are disabled for this post

Бискупот Стојанов посветувањето ќе го изврши од базиликата Свети Петар во Рим во заедништво со папата Фрањо

Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. Киро Стојанов се придружува на повикот на папата Фрањо, на молитвата за посветување на човештвото, посебно Русија и Украина и ги повикува парохиите, монашките заедници, црковни движења и целиот Божји народ во Македонија, на 25 март 2022 година, по можност во 18,30 часот, да земат молитвено учество […]

March 24, 2022 in Новости

Comments are disabled for this post

Радово моли за мир во Украина

Тродневница за мир во Украина Преку Великиот (Велигденски) пост во деновите: Четврток во 17,00 часот; Петок во 17,30 часот; Сабота точно напладне во 12,00 часот. Во парохијата Радово заеднички ќе молиме за мир во Украина.

March 12, 2022 in Новости

Comments are disabled for this post

За мир во Украина

Во парохија Радово на 2 март заедничките молитви во црквата ќе бидат во: 8:30 часот – св. Литургија 12:00 часот – Шести час и Ангел Господов 19:45 часот – се приклучуваме кон молењето на бројаницата преку Радио Марија.

March 2, 2022 in Новости

Comments are disabled for this post

Молитва за мир во Украина

Денес, 24 Февруари во нашата парохија св. Пророк Илија на посебен начин молевме за ситуацијата во Украина. Што побрзо да сопре овој немир.

February 24, 2022 in Новости

Comments are disabled for this post

Синодален óд Одгледувачи на гулаби

Во неделата на 14 ноември 2021 година во парохиската црква „Свети пророк Илија“ во Радово за прв пат се одржа средба на одгледувачи на гулаби. Средбата започна со Света Литургија која ја предводеше отец Илија Стојанов во сослужение на отец д-р Зоран И. Стојанов, кој што одржа и пригодна проповед поврзана со светото Евангелие во […]

November 16, 2021 in Новости

Comments are disabled for this post

Свети Димитрија Солунски

Свети Димитрија Солунски — порочуен македонски маченик и светец од Солун, во почетокот на IV век. Во средновековието станал еден од најславните „воени“ светители, и често се поврзува со Св. Георгиј. Неговиот ден се празнува на 8 ноември (26 октомври), и уште е познат како Митровдеn. Најстарите записи за животот на Св. Димитрија доаѓаат од […]

November 8, 2021 in Новости

Comments are disabled for this post

close window

Service Times & Directions

Weekend Masses in English

Saturday Morning: 8:00 am

Saturday Vigil: 4:30 pm

Sunday: 7:30 am, 9:00 am, 10:45 am,
12:30 pm, 5:30 pm

Weekend Masses In Español

Saturday Vigil: 6:15pm

Sunday: 9:00am, 7:15pm

Weekday Morning Masses

Monday, Tuesday, Thursday & Friday: 8:30 am

map
6654 Main Street
Wonderland, AK 45202
(513) 555-7856